projekt organizacji ruchu

PROJEKT ORGANIZACJI RUCHU DROGOWEGO

CZYM JEST PROJEKT ORGANIZACJI RUCHU?

Projekt organizacji ruchu jest to dokumentacja techniczna mająca na celu wdrożenie działań zapewnianiających bezpieczeństwo uczestników ruchu drogowego w danym obszarze. Realizacja projektu organizacji ruchu wymaga analizy sytuacji drogowej, identyfikacji problemu, a następnie opracowania i wdrożenia odpowiednich rozwiązań. Projekt organizacji ruchu drogowego wymaga współpracy wielu różnych podmiotów, w tym władz lokalnych, policji, przedstawicieli transportu publicznego.

KIEDY WYMAGANY JEST PROJEKT ORGANIZACJI RUCHU?

Projekt organizacji ruchu drogowego w miejscowości Gliwice wymagany jest zawsze gdy zakres planowanego przedsięwzięcia wymaga zajęcia pasa drogowego, a skutek prac będzie miał wpływ na dotychczasowy porządek związany z ruchem pojazdów, pieszych, rowerzystów.

W zależności od okresu podczas którego organizacja ruchu obwiązuje, projekty dzielimy na:

  • Projekty tymczasowej organizacji ruchu drogowego (TOR),
  • Projekty docelowej organizacji ruchu drogowego (DOR),

Tymczasowa organizacja ruchu (TOR) to czasowo wprowadzone zmiany w organizacji ruchu drogowego. Celem projektu jest zapewnienie bezpieczeństwa uczestników ruchu drogowego w określonym obszarze. Taka organizacja ruchu wprowadzana jest na określony czas i dotyczy prowadzenia prac lub wydarzeń w obszarze pasa drogowego takich jak:

  • budowa przyłącza wod.-kan.,
  • remont elewacji budynku,
  • budowa zjazdu indywidualnego,
  • organizacja wydarzeń,
  • oznakowanie wyjazdu z budowy na drogę publiczną,

Przykładowe rozwiązania, jakie można zastosować w tymczasowej organizacji ruchu:

  • zmiana kierunku ruchu,
  • zamknięcie części drogi,
  • wprowadzenie objazdów,
  • tymczasowe znaki drogowe i sygnalizacja świetlna.

Docelowa organizacja ruchu (DOR) to projekt oznakowania nowej infrastruktury drogowej lub modernizacji istniejącej po oddaniu inwestycji do użytku publicznego. Wykonanie projektu opiera się analizie charakterystyki ruchu drogowego w danym obszarze, uwzględniając takie czynniki jak liczba pojazdów w godzinach szczytu, częstotliwość zmian kierunku ruchu i wiele innych.

Na podstawie zebranych danych, opracowuje się strategię organizacji ruchu drogowego, która ma na celu zminimalizowanie zatorów, zapewnienie płynności ruchu i poprawienie bezpieczeństwa na drodze objętej projektem.

W ramach projektu docelowej organizacji ruchu drogowego określa się położenie i rodzaj znaków drogowych oraz gdy jest to wymagane opracowuje się plany sygnalizacji świetlnej.

CO ZAWIERA PROJEKT?

Zawartość projektu organizacji ruchu szczegółowo określa Rozporządzenie Ministra Infrastruktury z dnia 23 września 2003 r. w sprawie szczegółowych warunków zarządzania ruchem na drogach oraz wykonywania nadzoru nad tym zarządzaniem.

  • plan orientacyjny w skali od 1:10 000 do 1:25 000 z zaznaczeniem drogi lub dróg, których projekt dotyczy;
  • plan sytuacyjny w skali 1:500 lub 1:1 000 (w uzasadnionych przypadkach organ zarządzający ruchem może dopuścić skalę 1:2 000 lub szkic bez skali) zawierający:
  • lokalizację istniejących, projektowanych oraz usuwanych znaków drogowych, urządzeń sygnalizacyjnych i urządzeń bezpieczeństwa ruchu; dla projektów zmian stałej organizacji ruchu dopuszcza się zaznaczenie lokalizacji tylko znaków i urządzeń dla nowej organizacji ruchu,
  • parametry geometrii drogi;
  • program sygnalizacji i obliczenia przepustowości drogi – w przypadku projektu zawierającego sygnalizację świetlną;
  • zasady dokonywania zmian oraz sposób ich rejestracji – w przypadku projektu zawierającego znaki świetlne lub znaki o zmiennej treści oraz w przypadku projektu dotyczącego zmiennej organizacji ruchu lub zawierającego inne zmienne elementów mające wpływ na ruch drogowy;
  • opis techniczny zawierający charakterystykę drogi i ruchu na drodze, a w przypadku organizacji ruchu związanej z robotami prowadzonymi w pasie drogowym – opis występujących zagrożeń lub utrudnień; przy robotach prowadzonych w dwóch lub więcej etapach opis powinien zawierać zakres planowanych robót dla każdego etapu i stan pasa drogowego po zrealizowaniu etapu robót;
  • przewidywany termin wprowadzenia czasowej organizacji ruchu oraz termin wprowadzenia nowej stałej organizacji ruchu lub przywrócenia poprzedniej stałej organizacji ruchu – w przypadku projektu dotyczącego wykonywania robót na drodze.

ILE KOSZTUJE PROJEKT I JAKI JEST CZAS UZYSKANIA ZATWIERDZENIA?

Cena projektu w miejscowości Gliwice uzależniona jest od wielu czynników. Rodzaj drogi, jej długość, ilość skrzyżowań, ilość pasów ruchu, poziom ruchu ma wpływ na cenę. Każdy projekt wyceniany jest indywidualnie.

Z uwagi na konieczność wykonania uzgodnień projektu z jednostkami policji, zarządami dróg miejskich, organizatorami transportu publicznego oraz innymi podmiotami, uzyskanie zatwierdzenia organizacji ruchu drogowego może zająć od kilku tygodni do kilku miesięcy.

POTRZEBUJESZ PROJEKTU ORGANIZACJI RUCHU DROGOWEGO?

Oferujemy kompleksowe i dopasowane rozwiązania, które spełniają wszystkie wymagania formalne i techniczne. Niezależnie od skali projektu, stawiamy na najwyższą jakość usług, opartą na naszym wieloletnim doświadczeniu i dbałości o każdy detal.

Zrealizujemy projekt od A do Z – przeprowadzimy wszystkie procedury uzgodnień z wymaganymi jednostkami oraz uzyskamy zatwierdzenie projektu przez organ zarządzający ruchem.

Skontaktuj się z nami już teraz, a przygotujemy ofertę dostosowaną do Twoich indywidualnych potrzeb. Dzięki naszym rozwiązaniom zaoszczędzisz czas i zapewnisz pełną zgodność z wymogami!